Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik
Eklenti Kur
Radyo Radyo
EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@mudurnusircali.com
Memurlar Memurlar

YÖREMİZİN TANITIMI

ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA...

    Orda bir köy var. Başınızı kaldırıp kuzey rüzgarlarının estiği tarafa doğru bakarsanız şimal yıldızı gibi sizi selamlayan, size göz kırpan bir SIRÇALI görürsünüz.
    Gitmeyeceğiniz kadar uzak, görmeyeceğiniz kadar da değersiz bulursanız Sırçalıyı, güzelliklerini size göstermeye tenezzül etmeyecektir .
    Sırçalı Yaylasından, Madanlardan, Kepezden, Hestem´den kopup gelen yeşil orman denizinin bittiği noktada, bir köy vardır işte o köy bizim köyümüzdür.
    Uzundere çayını beklemektedir; öte yaka mahallesi, değirmen yanı, eski su değirmenleri..

    Düşman başına musallat olası ekonomik şartlar; kiminin oğlunu, kiminin kızını, kiminin torunu gurbete çıkarmıştır.
Sırçalı Köyünün sakinleri gurbetteki çocuklarını ve sevdiklerini bayramlarda, tatillerde, düğünlerde bülbülün güle hasreti kadar bağrına basmak için beklemektedir.

    Sırçalı Köyü emekli köyü halini andırır gibidir. Bilesiniz Köyde sizi bekleyen babanız, anneniz, kardeşiniz ve sevdiğiniz vardır. Benden kimse kalmadı diye düşünmeyin ha üzülmeyin sakın! Mutlaka vardır bir hısım bi akraba bi arkadaş, içiniz rahat olsun köyümün insanı beklemektedir sizi..

    Bir gün içinizden geçerse; uzaklardan sevmek aşkların en güzeli sözünü unutup da yakından görmeyi düşünür, gözlerinizi dinlendirecek bir manzara arar, gününüz ve yaşamınızdan farklı bir tad almak isterseniz! Mudurnu Yolu Dedeler Sapağından sola dönün ve 12 Km lik virajlı, yokuşlu ve inişli yollardan sonra Sırçalı Köyüne ulaşın!

    Yolculuğunuz bittiğinde; ilk anda gördüğünüz sıradan, bildik köy manzarası sizin hayallerinizi boşa çıkarmış olabilir ama Sabırlı olun! Yaz gibi sıcaktır köyümün insanı, akşam ay ışığı altında nereye giderseniz gidin çam kokusu, çekirge sesleri ve dağ kekiği kokularının estiği yöne doğru kendinizi köyümün o eşsiz doğasına bırakın...
    Etraftaki yıkılmış, eskimiş yıkılmak üzere olan harabeler Efes harabeleri değildir. O yıkıntılar içinden nice hayatların, nice değerlerin geçip gittiğini (İmam İsmailleri Deli Hüseyinleri Emin Çöneleri Deli Muratları İbrahim Hocaları Topal Ruhileri ve Sıhya Nurettinleri ) düşünür ve geçmişe dalarsınız.Bir süre İçinizi önleyemediğiniz bir hüzün sarar ve daha dün gibi kendi yaptığımız tahta arabalara ali tepeden, yukarı köyden, mihre den bindiğinizi hatırlarsınız.

    Köyün yoluna takılır da gittiğin yerlere beni de götür derseniz, yaylalara doğru yolculuğunuz başlamıştır bile.. Yolunuz üzerindeki yeni doğmuş oğlak ve kuzuları ile karşılaştığınız çobanlar sizi selamlamaktan tarifsiz haz duyar gururlanırlar.

    Kepezden, kendinizi gökyüzüne yakın ve dost hissederken; dört yanınızda seyre daldığınız bütün güzelliklerin ayağınızın altında kaldığını görürsünüz.

    Akşam üstü Güneşin veda ettiği saatlerde gönlünüzde farklı bir gün yaşamanın verdiği haz ve içinizdeki huzurla evinize dönebilirsiniz artık...

                                    Unutmayın!...
    Bu gün, yarın, sonra gibi ertelediğimiz günlerde belki çok geç olabilir.
    Köyde hepimizi seven ve bekleyen kalpler var.
 
                                                                                                (EKLEYEN)  MEHMET  GÜNGÖR
Sayfa Üretim süresi :0,0156

Copyright © 2009 SIRÇALI KÖYÜ
SIRÇALI KÖYÜ WEB PORTALI http://www.mudurnusircali.com

Tam Ekran